Lidhje

Risani, selia e mbretëreshës Teuta


Risani, selia e mbretëreshës Teuta
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Në qytetin e Risanit, në gjirin e Kotorit, në Mal të Zi , gjendet vendbanimi më i njohur i antikitetit ilir në rajon. Në këtë qytet i cili gjendet mes Shkodrës dhe Dubrovnikut, ishte selia ushtarake e mbretëreshës ilire Teuta. Para disa vitesh në këtë vendbanim kanë nisur gërmimet arkeologjike në kuadër të projektit "Risinium-vendi i mbretëreshës Teutë", të cilat nxjerrin në pah zbulime me vlera të mëdha kulturore.

Risani, selia e mbretëreshës Teuta
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

XS
SM
MD
LG