Lidhje

SHBA: Zv/Prokurori i Përgjithshëm, Rosenstein njofton largimin nga detyra


Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein, i cili mbikëqyr hetimet rreth ndërhyrjes ruse zgjedhje, pritet largohet nga posti javët e ardhshme ndërsa kandidati i Presidentit Donald Trump për drejtuar departamentin e Drejtësisë pritet marrë detyrën. Njoftimi u mërkurën nga disa mediat amerikane.

Zoti Rosenstein ka mbikëqyrur hetimet që po kryen Prokurori i Posaçëm rreth ndërhyrjes së dyshuar ruse ne zgjedhjet presidenciale të 2016-s si dhe lidhjeve të mundshme mes njerëzve të fushatës së zotit Trump me Rusinë. Ish-Prokurori i Përgjithshëm Jeff Sessions, një përkrahës i hershëm i zotit Trump gjatë fushatës presidenciale, hoqi dorë nga mbikëqyrja e hetimit për shkak të konfliktit të interesit. Zoti Sessions u shkarkua në nëntor, menjëherë pas zgjedhjeve për Kongresin.

William Barr, njeriu zgjodhi Presidenti Trump për zëvendësuar zotin Sessions pritet paraqitet javën e ardhshme për një seancë konfirmimi përpara komisionit juridik të Senatit, përpara se kandidatura e tij t’i kalojë Senatit për miratim.

Nëse konfirmohet zoti Barr, i cili ka qenë Prokuror i Përgjithshëm gjatë administratës Presidentit ndjerë George H.W. Bush, do mbikëqyrë hetimin e drejtuar nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller. Konfirmimi i zotit Barr ka ngjarë kalojë një proces fortë shqyrtimi veçanërisht nga demokratët, pas njoftimeve se ai ka shkruar një memo muajin qershor ngre pyetje rreth hetimit. Por zoti Rosenstein ka thënë se memoja nuk ka pasur ndikim punën e departamentit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG