Lidhje

Rreth botës me energji diellore


Një avion që ushqehet me energji diellore ka zbritur me sukses në Kaliforni pasi përshkoi segmentin më të rrezikshëm të udhëtimit rreth botës – fluturimin prej 56 orësh mbi Oqeanin Paqësor, ku nuk kishte platforma për zbritje në rast defektesh në avion.

Avioni Solar Impulse 2 zbriti pak para mesnatës mbrëmë pranë rajonit të San Franciskos të njohur si Silicon Valley.

Gjatë udhëtimit për në destinacionin përfundimtar, ai fluturoi mbi Urën e Artë në San Francisko duke kënaqur spektatorët që kishin dalë për të ndjekur këtë moment historik. Avioni lëviz shumë ngadalë, vetëm 45 km në orë, por në orët kur ndriçimi i diellit është në kulmin e tij mund ta dyfishojë këtë shpejtësi.

Avioni do të përshkojë përsëri kontinentin e Amerikës së Veriut, drejt Nju Jorkut në brigjet lindore, më pas do të kalojë Oqeanin Atlantik dhe Evropën dhe do të mbërrijë më së fundi në Abu Dabi nga u nis për këtë udhëtim në mars 2015.

Ideja e këtij projekti është për të dëshmuar se energjia diellore mund të përmbushë nevoja që dikur konsideroheshin të paarritshme nga ky burim energjetik.

XS
SM
MD
LG