Lidhje

Rusi: Rezultatet paraprake të zgjedhjeve rajonale, fituese partia në pushtet

  • Zëri Amerikës

Rusi: Rezultatet paraprake të zgjedhjeve rajonale, fituese partia në pushtet

Rezultatet paraprake nga zgjedhjet rajonale në Rusi tregojnë se partia në pushtet ka fituar në këto votime, të cilat shikohen gjerësisht si provë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale.

Partia Rusia e Bashkuar e kryeministrit rus Vladimir Putin ka mundur rivalët e saj në të 12 zonat elektorale, por ka marrë më pak se gjysmën e votave.

Zoti Putin e përshkroi këtë rezultat si “më shumë se të kënaqshëm”, duke shtuar se rezultatet demonstrojnë besimin e rusëve tek qeveria e tyre.

Megjithë mbështetjen zyrtare, partia Rusia e Bashkuar mori vetëm 46% të votave . Me një opozitë të ndarë në tre parti, partia që udhëheq në Rusi fitoi 68 vende në legjislaturën në fuqi. Komunistët renditen të dytët me 13% të vendeve.

Opozita thotë se votimet ishin plot parregullsi dhe ka akuzuar partinë Rusia e Bashkuar se u ka bërë presion votuesve në qendrat e votimit për të votuar për të. Partia në pushte nuk i pranon akuzat.

Zgjedhjet e së dielës ishin të fundit para zgjedhjeve parlamentare të 4 dhjetorit.

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Rusi pritet të zhvillohen në mars të vitit 2012.

XS
SM
MD
LG