Lidhje

Rusia mohon përfshirjen në pirateri kibernetike


Rusia thotë se nuk ka qenë e përfshirë në pirateri kibernetike, një ditë pasi Departamenti i Drejtësisë njoftoi akt-padi ndaj dy shtetasve rusë të akuzuar për spiunazh dhe dy personave të tjerë që dyshohen për vjedhje të të dhënave personale të miliona vetëve në 2014, kur u hakerua kompania "Yahoo".

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov tha sot për gazetarët se asnjë institucion i qeverisë ruse nuk është përfshirë në sulmin kibernetik.

Zëvendës Prokurorja e Përgjithshme e Shteteve të Bashkuara Mary McCord tha se katër akt-paditë përfshijnë zyrtarë të Shërbimit Federal të Sigurisë, Agjencisë ruse të Sigurimit të Shtetit, si dhe dy hakerë që ndihmuan për të realizuar piraterinë kibernetike.

XS
SM
MD
LG