Lidhje

Rusia, gati për stërvitjet më të mëdha ushtarake në 40 vjet


Rusia përgatitet zhvillojë stërvitjet mëdha ushtarake gati 40 vjet duke filluar martën Siberinë lindore.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se pesë ditët e manovrave ushtarake do përfshijnë 300,000 ushtarë, 36,000 automjete ushtarake, 1,000 avionë dhe 80 anije luftarake.

Ai tha se stërvitjet janë mëdhatë nga viti 1981, kur Bashkimi Sovjetik ishte ende Luftën e Ftohtë me Shtetet e Bashkuara.

Ushtria ruse thotë se stërvitjet masive, njohura me kodin Vostok -2018, janë thjesht mbrojtëse.

"Manovrat nuk janë drejtuara kundër vendeve tjera dhe janë përputhje me doktrinën tonë ushtarake, e cila është mbrojtëse natyrën e saj", tha Valeri Gerasimov, shefi i shtabit përgjithshëm Rusisë.

Kina po planifikon marrë pjesë për herë parë stërvitjet ushtarake ruse, duke dërguar 3,200 trupa. Presidenti kinez Xi Jinping do jetë Rusi këtë javë për t'u takuar me presidentin Vladimir Putin një forum ekonomik qytetin e Lindjes Largme Vladivostok.

Stërvitjet zhvillohen një kohë tensionesh mes Perëndimit dhe Rusisë, duke përfshirë akuzat për ndikimin rus çështjet perëndimore dhe konfliktet Ukrainë dhe Siri.

Marrëdhëniet ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë u përkeqësuan ndjeshëm pasi Rusia aneksoi Krimenë 2014 dhe pas një rebelimi pro-rus Ukrainën lindore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG