Lidhje

Rusia shpërfill sanksionet amerikane


Rusia thotë se ka një të drejtë historike mbi Krimenë dhe po shpërfill sanskionet e reja amerikane ndaj Rusisë për shkak të aneksimit të këtij territori.

Ministria e jashtme ruse tha sot se sanksionet nuk do ta detyrojnë Rusinë që të heqë dorë nga Krimea sepse Krimea është një “pjesë historike dhe e pandashme e Rusisë”.

Presidenti amerikan Barack Obama ka vendosur një ndalim të gjerë tregëtie ndaj Krimesë së aneksuar nga Rusia, përmes një urdhri ekzekutiv që ndalon eksportet e mallrave dhe shërbimeve të rëndësishme amerikane dhe bllokon importet nga Krimea.

Shtëpia e Bardhë thotë se këto veprime kanë si qëllim që të demonstrojnë se se Uashingtoni “nuk do ta pranojë pushtimin rus” të Krimesë.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG