Lidhje

Intervistë me tenorin shqiptar Saimir Pirgu


Intervistë me tenorin shqiptar Saimir Pirgu
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:08 0:00

Duke filluar që sot dhe deri më 15 nëntor, në Qendrën John F. Kennedy të Arteve, do të shfaqet opera "La Boheme" e Giacomo Puccinit, një realizim i Teatrit të Operas Kombëtare të Washingtonit. Në rolin kryesor, atë të Rodolfos, interpreton tenori i famshëm shqiptar Saimir Pirgu. Saimiri ka mahnitur si publikun, edhe kritikët e muzikës, duke interpretuar në kryeqytetet kryesore të muzikës nëpër botë, me një repertor mjaft të larmishëm, në interpretimin e veprave të kolosëve të muzikës operistike. Këtë herë ai kthehet në Qendrën Kennedy të Washingtonit me një produksion të ri të operas La Boheme, nën interpretimin e një trupe operistike të përbërë nga artistë amerikanë. Ne e filmuam Saimirin, ndërsa ai përgatitej për provën e gjenerale të operas, në mjesidet e Qendrës Kennedy dhe dje ai ishte i ftuar për një vizitë në mjediset e Zërit të Amerikës, ku dha edhe një intervistë. Në bisedën që pati me kolegen Laura Konda, Saimiri flet mes të tjerash për karrierën e tij të pasur artistike, për bashkëpunimin me tenorin legjendar Lucciano Pavarotti dhe domethënien e veçantë që ka për të fakti i të qënit një tenor shqiptar që interpreton të skenat më të njohura të botës. Të ndjekim intervistën me tenorin shqiptar Saimir Pirgu.

Intervistë me tenorin shqiptar Saimir Pirgu
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:08 0:00

XS
SM
MD
LG