Lidhje

Intervistë me tenorin Saimir Pirgu


Tenori i famshëm shqiptar flet për planet e tij në të ardhmen

Sezoni veror i Arenës së Veronës u hap javën e kaluar me operën “Don Giovanni” të Moxartit, me regji të legjendës së kinematografisë operistike, Franko Zeffirelli. Sipas shtypit italian, “Don Giovanni” i këtij viti është një eveniment artistik i veçantë, pasi vihet në skenë për të herë të parë në një skenë të hapur. Në rolin e Ottavios interpretoi tenori shqiptar, tashmë me famë botërore, Saimir Pirgu. Ne biseduam me tenorin Pirgu, përmes Skypit, mbi veçoritë e këtij roli dhe planet e tij për të ardhmen:


XS
SM
MD
LG