Lidhje

Seuli: Pheniani, provë me raketë balistike


Ushtria jugkoreane thotë se Korea e Veriut ka hedhur një raketë balistike nga një nëndetëse.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë së Koresë së Jugut e bëri njoftimin sot, duke thënë se raketa ishte lëshuar, megjithëse nuk është e qartë nëse lëshimi ishte përmbushur me sukses.

Një gazetë në Korenë e Veriut botoi një deklaratë disa orë më parë, ku thuhej se Presidentja e Koresë së Jugut Park Geun-hye duhet të bëjë gati petkun e funeralit për vete.

Kombet e Bashkuara vendosën kohët e fundit sanksione më të forta ndaj Koresë së Veriut në përgjigje të provës së katërt bërthamore të Phenianit në janar dhe të një prove me raketë balistike në shkurt.

XS
SM
MD
LG