Lidhje

Amerika feston 239 vjet pavarësi


Në mbarë Shtetet e Bashkuara, amerikanët po festojnë sot 239 vjetorin e pavarësisë nga Britania. Kjo ditë shënohet me parada, piknikë, fishekzjarre dhe koncerte.

Presidenti Barak Obama u uroi amerikanëve festën në fjalimin e tij të përjavshëm sot. Ai tha se familja e tij sot feston edhe 17-vjetorin e lindjes së vajzës së madhe të çiftit, Malia.

Familja Obama do të organizojë një darkë në oborrin e Shtëpisë së Bardhë ku janë ftuar qindra ushtarë amerikanë dhe familjet e tyre.

Dita e Pavarësisë kujton 4 korrikun 1776, kur përfaqësues të 13 kolonive të Amerkës u mblodhën dhe nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë nga Anglia.

Festimet më madhështore për ditëlindjen e Amerikës zhvillohen në lulishten qendrore të Uashingtonit, pak metra larg ndërtesës ku ndodhen studiot e Zërit të Amerikës. Njerëzit kanë filluar të mblidhen për të parë fishekzjarret që fillojnë në muzg dhe për koncertin e përvitshëm festiv.

Policia ka forcuar masat e sigurisë pasi ka pasur paralajmërime për rritje të kërcënimeve terroriste. Zyrtarët e rendit kanë këshilluar amerikanët që mblidhen në mjedise publike për të festuar që të tregohen të vëmendshëm dhe të njoftojnë policinë nëse vërejnë aktivitete të dyshimta.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG