Lidhje

Sheshel, manifestim i ri nacionalizmi


Ultra-nacionalisti serb, Vojislav Sheshel, i liruar për arsye humanitare nga një gjykatë e OKB-së për krimet e luftës shprehu sot kundërshtimin e hapur përpara Gjykatës Speciale në Beograd, duke djegur flamujt e Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Shesheli, i cili mbahej në paraburgim nga Gjykata që nga viti 2003, u lejua të kthehej në Serbi në fund të vitit 2014 për t’iu nënshtruar kurimit nga kanceri i mëlçisë. Ai u shfaq më 10 mars në një seancë gjyqësore në lidhje me ekstradimin për në Hagë, por seanca u shty. Shesheli është akuzuar për rekrutimin e forcave paraushtarake serbe gjatë luftërave në Kroaci dhe Bosnje në vitet 90. Atij iu kërkua nga gjykata e krimeve të luftës të kthehet në Hagë për vendimin që pritet të shpallet më 31 mars, por ai ka deklaruar se nuk do të kthehet kurrë.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG