Lidhje

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar 3 gjene që lidhen me migrenën

  • Zëri Amerikës

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar 3 gjene që lidhen me migrenën

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar 3 gjene që lidhen me migrenën. Një nga gjenet e identifikuara shpjegon përse gratë janë më të prekura nga këto dhimbje koke të forta. Zbulimet do të botohen në revistën britanike Nature Genetics.

Ekipi shkencor i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Harvardit zbuloi variante të 3 gjeneve që hasen në viktimat e këtij problemi.

Migrena shoqërohet me simptoma si marrje mendsh si dhe ndjeshmëri e fortë ndaj dritës. Nuk dihen shkaqet specifike të kësaj sëmundjeje.

XS
SM
MD
LG