Lidhje

Shkodër: Përkujtohen vrasjet në kufi gjatë regjimit komunist


Në Shkodër u përkujtuan sot vrasjet në kufi në vitin 1990, kohë kur regjimi komunist kishte shfuqizuar ligjin, që e cilësonte arratisjen si tradhëti ndaj atdheut. Megjithatë, në kufirin shqiptar vazhduan vrasjet e të rinjve që kërkonin liri. Mes tyre ishin edhe të rinjtë Gjon Mark Kumbullaku dhe Dodë Fran Gjerkaj, të cilët pas vrasjes, të lidhur me tela me gjemba dhe të hedhur mbi një kamion, u shëtitën në rrugët e Shkodrës.

Përkujtohen në Shkodër vrasjet në kufi nga regjimi komunist
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:39 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG