Lidhje

Plagosja e ligjvënësit: Çfarë dihet deri tani


Një ligjvënës amerikan Stephen Scalise u plagos të mërkurën në mëngjes në një fushë bejsbolli në Aleksandria të shtetit Virxhinia, shumë pranë Uashingtonit.

Në momentin kur u qëllua, ai dhe një grup kolegësh po stërviteshin për një ndeshje vjetore bejsbolli planifikuar për ditën e enjte.

Njoftohet se Scalise u qëllua në këmbë dhe iu nënshtrua operacionit, por vazhdon të jetë në gjendje kritike.

Presidenti Donald Trump njoftoi se personi i armatosur, që qëlloi ndaj ligjvënësit dhe disa përfaqësuesve të tjerë federalë, vdiq për shkak të plagëve të marra gjatë shëmbimit të zjarrit me policinë.

Autoritetet identifikuan autorin e dyshuar të sulmit si James T. Hodgkinson nga shteti i Illinoit.

Plagosja e ligjvënësit: Çfarë dihet deri tani

- Ligjvënësi Stephen Scalise ishte në mesin e disa personave kur një person i armatosur hapi zjarr ndërsa ligjvënësit republikanë po stërviteshin për një lojë vjetore bejsbolli.

-Ligjvënësi u qëllua në pjesën e sipërme të këmbës dhe u dërgua për trajtim në një spital të Uashingtonit.

- Njeriu i armatosur u identifikua si James Hodgkinson 66 vjeç, nga Belleville i Illinois.

- Presidenti Donald Trump tha se i dyshuari vdiq nga lëndimet e pësuara gjatë shkëmbimit të zjarrit me autoritetet e zbatimit të ligjit.

- I dyshuari ishte kritik i ashpër i presidentit Trump, nisur nga postimet e tij në median sociale.

- Presidenti Trump bëri thirrje për unitet pas incidentit, po ashtu edhe Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Paul Ryan si dhe udhëheqësja e pakicës demokrate Nancy Pelosi.

- Loja e parashikuar ditën e enjte mes demokratëve dhe republikanëve të kongresit do të vazhdojë sipas parashikimit.

Ligjvënësi Scalise është republikani i tretë më i rëndësishëm për nga pozicioni në Dhomën e Përfaqësuesve. Detyra e tij është garantimi i disiplinës dhe mbledhja e votave brenda shumicës republikane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG