Lidhje

Vazhdon shpërngulja e shqiptarëve nga Mali i Zi


Procesi i vazhdueshëm i shpërnguljes së shqiptarëve nga Mali i Zi ka zbrazur tërësisht me dhjetëra vendbanime që nga Plava e Gucia, Malësia, Kraja dhe Ulqini. Analistët vlerësojnë se shkaqet e këtij emigrimi janë gjendja e rëndë ekonomike, papunësia dhe mungesa e perspektivës zhvillimore. Analistët vënë në dukje se shpërngulja kaq e madhe ka arritur pikën kritike që rrezikon qenien kombëtare të shqiptarëve në Malin e Zi.

Shpërngulja e shqiptarëve nga Mali i Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG