Lidhje

Shpërthimi i fuqishëm në një bazë detare në Qipro

  • Zëri Amerikës

Shpërthimi i fuqishëm në një bazë detare në Qipro

Të paktën 12 persona u vranë dhe mbi gjysma e ishullit mesdhetar të Qipros ka mbetur pa energji elektrike, pas një shpërthimi të fuqishëm në një bazë detare të rëndësishme në bregun jugor. Pak kohë pas shpërthimit, ministri i Mbrojtjes dhe Shefi i Shtabit dhanë dorëheqjen.

Autoritetet e kanë lidhur shpërthimin me një sasi municionesh të kapuara në vitin 2009 në një anije iraniane që po lundronte drejt Sirisë. Sipas autoriteteve, zjarret e përhapura në zonën përreth shkaktuan shpërthimin e fuqishëm. Një zëdhënës i qeveriaë tha se autoritetet e kanë përjashtuar mundësinë e një akti të qëllimtë. Presidenti i Qipros, Dimitris Kristofias i ka kërkuar ministrit të Mbrojtjes Kostas Papakostas dhe Shefit të Rojes Bregdetare Petros Tsalikides të qëndrojnë në detyrë derisa të emërohen zëvendësuesit e tyre. Besohet se municionet që shpërthyen sot ishin kapur nga marina amerikane në janar të vitit 2009 nga një anije mallrash që po lundronte nga Irani drejt Sirisë

XS
SM
MD
LG