Lidhje

Shqipëri, situatë e rënduar nga zjarret në pyje


Shqipëri, situatë e rënduar nga zjarret në pyje
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Zjarret vazhdojnë të shkatërrojnë mijëra hektarë pyje dhe kullota në shumë qarqe të Shqipërisë. Rasti më i fundit është në Malin e Taraboshit, në hyrje të qytetit të Shkodrës ku, gjatë natës dhe paradites së sotme, u përfshinë nga zjarri rreth 100 hektarë me pyje pishe.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako, i cili ishte në vendin e ngjarjes, tha për Zërin e Amerikës se një pjesë e konsiderueshme e zjarreve janë të qëllimshme. Ai u bëri thirrje forcave të policisë që të intensifikojnë punën për zbulimin e autorëve të këtyre zjarreve që po i shkaktojnë dëme të mëdha ekonomisë së vendit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG