Lidhje

Natyra në funksion të zhvillimit


Në Shqipëri, banorët e shumë fshatrave po shfrytëzojnë mjedisin natyror në dobi të përmirësimit të ekonomisë familjare dhe turizmit. Pas vitit 1991, shumë prej tyre braktisën fshatin dhe iu drejtuan qyteteve në kërkim të një jete më të mirë. Por, vitet e fundit, shume prej fshatrave te braktisur po ripopullohet, pasi banorët po vlerësojnë vlerat e mjedisit natyror si dhe nevojën për të qënë sa më miqësor me natyrën. Korrespondenti Pëllumb Sulo, ishte në fshatin Ishull Lezhë, ku përgatiti kronikën.

Natyra në funksion të zhvillimit të ekonomisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG