Lidhje

Sipërfaqet pyjore në veri të Shqipërisë


Rigjenerimi i siperfaqeve pyjore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Veriu i Shqipërisë është zona me sipërfaqen më të madhe pyjore të vendit, një pasuri natyrore që është dëmtuar rëndë gjatë 25 viteve të fundit nga prerjet e paligjshme dhe zjarret. Kjo situatë ka dëmtuar jo vetëm mjedisin natyror, por edhe ekonominë e zonës. Kohët e fundit kanë filluar përpjekjet për rimbjelljen e pemëve në zonat e dëmtuara, si dhe sensibilizimin e banorëve për nevojën e ruajtes së kësaj pasurie të përbashkët.

Rigjenerimi i siperfaqeve pyjore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

XS
SM
MD
LG