Lidhje

Siri: Luftime të ashpra në Aleppo


Luftime të ashpra shpërthyen mes forcave qeveritare siriane dhe rebelëve pranë një xhamie historike në Alepo.

Media shtetërore siriane dhe grupet opozitare thanë se breshëritë e armëve dhe shpërthimet tronditën zonën përreth xhamisë Umayyad në qytetin më të madh tregtar të Sirisë.

Xhamia është objekt i marrë nën mbrojtjen e UNESC-os. Zyrtarë të ushtrisë siriane thanë se rebelët kanë shpërthyer një bombë pranë murit jugor të xhamisë në një përpjekje për të hyrë në kopshtin e kompleksit.

Ndërkaq, udhëheqësit e opozitës siriane thanë se do të marrin pjesë në konfernecën ndërkombëtare që zhvillohet në Romë këtë javë për Sirinë.
XS
SM
MD
LG