Lidhje

Siria fillon tërheqjen graduale të ushtrisë nga qyteti i Daras


Image taken from amateur video shows soldiers move among prone men in civilian clothes, whose hands are apparently tied behind their backs, at a location given as Daraa

Siria tha se ka filluar tërheqjen graduale të ushtrisë nga qyteti i Daras, skenë e përleshjeve vdekjeprurëse mes forcave të sigurisë dhe protestuesve anti-qeveritar.

Agjencia zyrtare e lajmeve tha se ushtria kishte përfunduar misionin e saj për të arrestuar të ashtuquajturit elementë terroristë dhe për të vendosur qetësinë.

Dje presidenti sirian Bashar al-Assad tha se mësymja ushatarake në Dara do të përfundonte shumë shpejt.

Trupat dhe tanket kanë qënë prezente në Dara që kur protestat anti-qeveritare filluan me thirrjet për reforma dhe zhvillim dhe dorëheqjen e presidentit.

XS
SM
MD
LG