Lidhje

Një kapsulë Soyuz mbërrin në Stacionin e Hapësirës


The Soyuz MS spacecraft carrying the crew of Kate Rubins of the U.S., Anatoly Ivanishin of Russia and Takuya Onishi of Japan blasts off to the International Space Station (ISS) from the launchpad at the Baikonur cosmodrome, Kazakhstan, July 7, 2016. REUT

Një kapsulë hapësinore Soyuz me një ekuipazh ndërkombëtar prej tre vetësh u ankorua në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të shtunën në mëngjes, rreth 400 kilometra mbi Tokë.

Astronautja e NASA-s Kathleen Rubins, kosmonauti rus Anatoly Ivanishin dhe astronauti japonez Takuya Onishi u nisën nga kompleksi hapësinor rus në Baikonaur të Kazakistanit të enjten.

Ekuipazhi do të kalojë katër muaj në Stacionin e Hapësirës.

Rubins është studiuese e kancerit dhe sëmundjeve infektive. Ajo do që të provojë për herë të parë të realizojë sekuencën e ADN-së në hapësirë.

XS
SM
MD
LG