Lidhje

Burgu i Spaçit, dëshmojnë tre të mbijetuar


Gjatë periudhës së regjimit komunist, burgu i Spaçit ishte vendi ku vuajtën dënimin, me punë të detyrueshme në nëntokë, disa mijëra kundërshtarë politikë të regjimit.

Kanë kaluar 45 vjet nga revolta e ish të burgosurve politikë të burgut të Spaçit dhe ish të burgosurit që mbijetuan, dëshmojnë për kushtet çnjerëzore dhe dhunën që ushtrohej atje ndaj tyre.

Burgu i Spaçit, dëshmojnë ish të dënuarit
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

XS
SM
MD
LG