Lidhje

Anija e hapësirës kthehet në Stacionin Ndërkombëtar


Tre astronautë u kthyen sigurtë Tokë pasi kaluan pothuajse 200 ditë bordin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

Anija hapësinore ruse Soyuz, me cilën udhëtonin Alexander Gerst i Gjermanisë, amerikania Serena Aunon-Kancelari dhe rusi Sergej Prokopyev u ul enjten herët mëngjes Kazakistan.

Ulja erdhi vetëm pak orë pasi tre astronautët u shkëputën nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor.

Gjatë misionit tyre astronautët Gerst, Aunon-Kancelari dhe Prokopyev kryen me qindra eksperimente shkencore.

Astronauti rus Prokopyev kreu gjithashtu edhe një ecje hapësirë me kolegun e tij rus Oleg Kononenko, për inspektuar riparimet e kryera një vrimë misterioze zbuluar anijen hapësinore Soyuz.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG