Lidhje

Konkursi Kombëtar i Drejtshkrimit


Njujorkezi 13-vjeçar Arvind Mahankali u kurorëzua fitues i këtij konkursi, që u zhvillua në periferi të Uashingtonit

Një njujorkez 13-vjeçar u kurorëzua si fituesi i Konkursit Kombëtar të Drejtshkrimit, Scripps National Spelling, që u zhvillua në periferi të Uashingtonit.

Në garat e dy viteve më parë, Arvind Mahankali kishte dalë i treti.

Në konkursin e këtij viti merrnin pjesë 281 vetë. Gara ishte tepër e vështirë dhe përfshinte një numër fjalësh me origjinë të huaj, por 13 vjeçari njujorkez arriti të dalë i pari, i pasuar nga 13-vjeçari Pranav Sivakumar nga shteti i Illinoit, Sriram Hathwar nga New Yorku dhe Amr Born nga Masshachusetsi.

Arvind Mahankali mori me këtë rast kupën gjigande të këtij konkursi, si dhe një çek prej 30 mijë dollarësh.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG