Lidhje

Thirrje për dorëheqjen e zëdhënësit Sean Spicer


Demokratët e opozitës dhe grupet e të drejtave të njeriut po bëjnë thirrje për dorëheqjen e zëdhënësit të Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer pas komenteve të djeshme gjatë konferencës së shtypit, kur tha se përdorimi i gazit nga regjimi i Asadit ishte më i rëndë se krimet e Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Mes gazetarëve u dëgjua një përshpërimë habie në sallë, kur zëdhënësi Spicer pohoi se përdorimi i gazit sarin nga ushtria siriane mbi civilët tejkalonte krimet e Gjermanisë Naziste.

"Mendoj se kur flitet për gazin sarin, ai nuk e përdori gazin tek njerëzit e vet ashtu si po bën Assadi. E kuptoj habinë tuaj dhe u falenderoj që po kërkoni sqarim. Hitleri i çoi në qendrën e Holokaustit e kuptoj këtë, por po them nuk e përdori në mënyrën si po e përdor Assadi duke e hedhur në mes të qyteteve tek njerëz të pafajshëm – e vlerësoj sqarimin që kërkuat por deklarata ime nuk ishte e qëllimshme."

Hitleri përdorimi armët kimike më vdekjeprurëse në histori. Nazistët vranë ndoshta 1 milionë njerëz, shumica hebrenj, në dhomat e gazit në kampet e përqëndrimit.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë kërkoi ndjesë, duke e quajtur komentin e tij një gafë. I ftuar sot për një forum të organizuar nga Newseum ai tha:

“Bëra gabim. Nuk ka mënyrë tjetër për ta thënë ndryshe. Hyra në një temë ku nuk duhet të isha futur dhe bëra gabim. Shpresoj se njerëzit e kuptojnë se të gjithë bëjmë gabime. E kuptoj gabimin dhe mendoj se njerëzit do të më falin... kjo është një javë e shenjtë për hebrenjtë dhe katolikët dhe të bësh një gafë të tillë është e pafalshme”.

Udhëheqësja e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve Nancy Pelosi publikoi një deklaratë ku i bën thirrje presidentit Trump të largojë nga detyra zotin Spicer dhe menjëherë të dënojë deklaratën.

Kreu i Qendrës Anne Frank për Respekt të Ndërsjelltë bëri gjithashtu thirrje për dorëheqjen e zotit Spicer. Steven Goldstein akuzoi zëdhënësin se kishte mohuar Holokaustin dhe nuk kishte integritet të shërbente si sekretar i shtypit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG