Lidhje

Tanzani, 31 të vdekur nga fundosja e një trageti


Mbi 100 njerëz të tjerë rezultojnë të zhdukur, ndërsa autoritetet thonë se 145 vetë janë shpëtuar deri tani

Zyrtarët në Tanzani thonë se të paktën 31 vetë gjetën vdekjen dhe mbi 100 të tjerë rezultojnë të zhdukur, pasi një traget u fundos në brigjet e Zanzibarit.

Trageti u mbyt dje në ujra të trazuar, pasi i nis nga kryeqyteti tregëtar Dar es Salam.

Një zëdhënës i policisë tha se ekipet e shpëtimit rifillian sot kërkimet për të mbijetuar por se koha e keqe po pengonte përpjekjet. Autoritetet thonë se 145 vetë janë shpëtuar deri tani.

Mbi 200 vetë vdiqën shtatorin e kaluar kur një traget u përmbys gjatë një udhëtimi përreth tre ishujve që përbëjnë arkipelagun e Zanzibarit.

XS
SM
MD
LG