Lidhje

Teknikat tradicionale të mjeshtërisë së restaurimit


Në Gjirokastër, një mjeshtër nga Kosova po u mëson të rinjve teknikat e restaurimit. Mjeshtëritë tradicionale në ndërtim po humbasin vit pas viti dhe kohët e fundit po bëhen përpjekje që ato të ruhen në disa qytete të vjetra të Shqipërisë, si Berati, Gjirokastra dhe Kruja. Të rinjtë kanë zgjedhur të punojnë në shtëpinë e gjuhëtarit të shquar shqiptar Eqerem Çabej, e cila synohet të kthehet nga autoritetet në një shtëpi muze.

Mjeshtëria tradicionale e restaurimit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG