Lidhje

Tensione të rritura në marrëdhënien Mal i Zi dhe Rusi


Shpallja e mbi 70 zyrtarëve malazezë si persona të padëshiruar në Rusi, ka shkaktuar reagime të ashpra në Mal të Zi duke nxitur mosmarrëveshje edhe më të thella politike midis dy vendeve. Dëbimi i një deputeti malazez nga aeroporti i Moskës ngjalli fërkime të ashpra mes Podgoricës dhe Moskës: Ministria e Jashtme e Malit të Zi shprehu indinjatë nga sjelljet e papërshtatshme të autoriteteve ruse, ndërkohë që zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Ruse i cilësoi aktet si masa hakmarrëse në bazë të reprocitetit.

Mosmarrëveshje të thella ndërmjet Malit të Zi dhe Rusisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG