Lidhje

Mbeten në burg të dyshuarit për terrorizëm


Shqipëri, Gjykata konfirmon masën e sigurisë për katër nga 8 të arrestuarit të cilët akuzohen se rekrutonin besimtarë musliman për të marrë pjesë në luftimet në Siri

Në Shqipëri Gjykata e krimeve të rënda vendosi sot të lerë në arrest me burg katër nga 8 të arrestuarit dy ditë më parë të cilët dyshohen se kanë rekrutuar të pakëtn 50 besimtarë mysliman të cilët janë dërguar për të luftuar në Siri

Përpara gjykatës sot u paraqitën Genci Balla, i cili drejtonte xhaminë e Unazës së re në Tiranë. Ai konsiderohet si një ndër organizatorët e grupit. Në rrjetet sociale janë gjetur mesazhe audio ku ai bënte thirrje për t’u përfshirë në konfliktin sirian. Sipas prokurorisë, ai është një teolog që përkrahte rryma radikale që predikojnë islamin e dhunshëm.

Përvec tij u dha masa e sigurisë arrest me burg edhe për Bujar Hysën i cili drejtonte një xhami në Mëzes, një fshat pranë Tiranës, si dhe per dy të arrestuar të tjerë Zeqir Ymeri dhe Fadil Muslimani, i cili dyshohet si financues i aktivitetit të grupit.

Procedurat ndaj të arrestuarve u zhvilluan nën masa të rrepta sigurie. Forcat speciale rrethuan Gjykatën e krimeve të Rënda, ndërsa disa dhjetra ndjekës të të arrestuarve ishin pranë godinës. Përmes rrjeteve sociale janë bërë thirrje për organizimin e një proteste në përkrahjes së Ballës.

Katër të arrestuarit e tjerë do të paraqiten nesër para gjykatësve. Në listën e grupit të akuzuar për veprime terroriste, bëjnë pjesë edhe pesë persona të cilët mendohet se kanë lënë vendin dhe gjenden në Siri.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG