Lidhje

Banorët e Thethit kërkojnë mbështetje


Përfaqësues të familjeve të zonës turistike të Thethit kërkuan mbështetjen e qeverisë dhe bashkisë së Shkodrës për rivitazimin e kullave të tyre qindra vjeçare, në funksion të turizmit.

Pas vitit 1991, pjesa më e madhe e banorëve të Thethit u larguan drejt zonave më të ulëta të vendit dhe kjo bëri që shumë prej kullave traditionale të braktisen dhe rrënohen.

Vitet e fundit, me zhvillimin e turizmit, banorët po rikthehen në Theth, por aty po ndeshen me vështirësi për rikonstuksionin e banesave tradicionale dhe vënien e tyre në shërbim të turizmit.

Banorët e Thethit kërkojnë mbështetje
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG