Lidhje

Në Tiranë nis puna për bulevardin e ri


Në Tiranë Bashkia e kryeqytetit inauguroi sot nisjen e punimeve për ndërtimin e bulevardit të ri, i cili do të jetë një zgjatim i aksit kryesor që përshkon qendrën e qytetit. Kryebashkiaku Lulzim Basha, e cilësoi këtë moment si një ditë historike për Tiranën.


Ndërtimi i bulevardit, pjesë e një projekti të zgjeruar zhvillimi të kryeqytetit, do të realizohet falë një investimi prej 26 milion eurosh. Për ndërhyrjet në këtë zonë si dhe për rehabilitimin e lumit të Tiranës, Bashkia ka siguruar një financim prej 61 milion eurosh nga Emiratet e Bashkuara arabe dhe Katari. Përgjatë bulevardit do të ndërtohet edhe bashkia e re e kryeqytetit, Pallati i Drejtësisë dhe një sërë institucionesh të reja publike.


Ceremonia e sotme u shoqërua me protestat e banorëve shtëpitë e të cilëve do të prishen. Ata ankohen për shuma të ulta të kompensimit, për të cilat zoti Basha premtoi rishikim të cdo rasti.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG