Lidhje

Presidenti Trump vlerëson Prokurorin e Përgjithshëm për ndërhyrjen në favor të të besuarit të tij


Presidenti i SHBA Donald Trump vlerësoi mërkurën kreun e Departamentit Drejtësisë, William Barr, ndërhyri çështjen e korrupsionit politik njeriut besuar Presidentit, Roger Stone, duke kërkuar një dënim vogël për , edhe pse prokurorët e karrierës ndiqnin çështjen kishin rekomanduar një afat burgimi deri nëntë vjet.

"Urime Prokurorit Përgjithshëm Bill Barr mori përsipër një çështje e cila ishte totalisht jashtë kontrollit dhe mbase nuk duhej ishte ngritur fare", shkruante Presidenti Trump Twitter.

Çështja Roger Stone lidhej me hetimin e gjatë zgjedhjeve vitit 2016 fituara nga zoti Trump.

Katër prokurorë karriere qeverisë - cilët dhanë dorëheqjen nga çështja pas ndërhyrjes zotit Barr - kishin rekomanduar 67-vjeçari Stone, dënohej me shtatë deri nëntë vjet burgim. Ai u shpall fajtor muajin nëntor për shtatë akuza, duke përfshirë mashtrim ndaj Kongresit, manipulim me dëshmitarët dhe pengim Kongresit hetimet e ish prokurorit posaçëm Robert Mueller për ndërhyrjen ruse zgjedhjet e 2016-s.

Pasi prokurorët e karrierës, cilët janë pjesë e Departamentit Drejtësisë kryesuar nga zoti Barr, bënë rekomandimin e tyre për dënimin, zyrtarët e lartë Drejtësisë thanë se ishin tronditur nga afati i gjatë i burgimit i sugjeruar për zotin Stone, i cili e pret vendimin javën tjetër.

Uashingtonin e ngarkuar politikisht, rekomandimi për një dënim shkurtër menjëherë ngriti pikëpyetje reja lidhje me ndikimin e Presidentit Trump mbi Departamentin e Drejtësisë, i cili ka për detyrë veprojë mënyrë pavarur dhe pa favore politike hetime dhe çështjet penale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG