Lidhje

Presidenti Trump kërkon dorëheqje masive të prokurorëve


Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump kërkoi dje dorëheqjen e menjëherëshme të 46 prokurorëve federale të mbetur që kur ishin emëruar nga administrate e ish-presidentit Obama.

Është e zakonshme për një administratë të re që të kërkojë dorëheqjen e të emëruarve politikë. Megjithatë, natyra e prerë e kërkesës dhe numri i njerëzve që u është kërkuar dorëheqja është shumë i pazakontë.

Sarah Isgur Flores, një zëdhënëse e Departamentit të Drejtësisë tha se dorëheqjet, që duhet të paraqiteshin deri në fund të ditës së djeshme, ishin kërkuar për “të siguruar një tranzicion të njëtrajtshëm”.

Ajo tha se “deri kur të konfirmohen prokurorët e rinj, prokurorët e shërbimit civil do të vazhdojnë punën e hetimeve, ndjekjeve penale dhe frenimit të kriminelëve më të dhunshëm”.

Po dje, Presidenti Trump nuk pranoi dorëheqjet e dy prokurorëve: Dana Boente, Prokurore e Përgjithshme në detyrë dhe Prokurorit të përgjithshëm të shtetit të Merilendit, Rod Rosenstein që është caktuar të zëndësojë zotin Boente.

Senatori demokrat nga Nju Jorku Chuck Schumer tha se ishte “i shqetësuar” nga dorëheqjen në masë, duke thënë se lëvizja nuk ishte bërë “në mënyrë të rregullt”.

Shiko komentet (4)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG