Lidhje

Turqia, akuza ndaj 28 vetëve për vrasjen e ambasadorit rus


Turqia ngriti akuza ndaj 28 personave lidhje me vrasjen dhjetor 2016-s ambasadorit rus Ankara, duke përcaktuar klerikun islamik Fethullah Gulen si dyshuarin kryesor për këtë ngjarje, njoftoi agjencia shtetërore turke Anadolu.

Andrei Karlovi u qëllua për vdekje nga një polic, i cili momentin e sulmit nuk ishte detyrë, ndërsa po mbante një fjalim hapje një ekspozite Ankara.

Ndërsa hapi zjarr personi i armatosur bërtiti "Allahu Akbar" (Zoti është i madh) si dhe, "mos harroni Alepon!" duke iu referuar me sa duket përfshirjes Rusisë Siri. Ai u qëllua për vdekje nga policia vendngjarje.

Presidenti Tayyip Erdogan ka thënë se lëvizja e Gylenit qëndron pas vrasjes, një akuzë që kleriku e ka mohuar. Zoti Erdogan fajëson gjithashtu rrjetin e klerikut si organizatorë të një puçi ushtarak në korrik 2016-s. Zoti Gulen, i cili jeton në mërgim të vetëshpallur në Shtetet e Bashkuara që prej vitit 1999, e kanë dënuar grushtin e shtetit dhe kanë mohuar çdo përfshirje. Autoritetet akuzuan Fethullah Gulen-in dhe 27 personat e tjerë për përpjekje me qëllim "përmbysjen e rendit kushtetues, duke qenë anëtarë të një organizate terroriste, si dhe për vrasje me paramendim, njoftoi agjencia Anadolu.

Prokurorët thanë se nëpërmjet vrasjes, organizata e Gylenit po përpiqej prishte marrëdhëniet mes Turqisë dhe Rusisë. Por ndërsa ndodhi vrasja e ambasadorit rus, lidhjet mes dy vende ishin tensionuara për shkak se Turqia kishte rrëzuar një aeroplan lufte rus mbi Siri një vit parë. Pas vrasjes, lidhjet mes Ankarasë dhe Moskës janë përmirësuar mënyrë qëndrueshme.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG