Lidhje

Turqi: Mijëra mblidhen për funeralin e adoleshentit


Mijëra vetë u mblodhën sot në Stamboll për funeralin e një adoleshenti i cili vdiq pas një kome të gjatë disa mujore. 15 vjeçari ishte plagosur gjatë demonstratave anti-qeveritare verën e kaluar.

Vdekja e tij të martën u bë shkak përleshjesh në disa qytete mes protestuesve dhe policisë.

Mijëra njerëz u mblodhën para një xhamie dhe bënë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Recep Tayyip Erdogan.

15 vjeçari Berkin Elvan kishte dale jashtë për të blerë bukë gjatë protestave antiqeveritare kur u godit në kokë nga një kuti gazi lotsjellës.

Disa policë janë marrë në pyetje rreth këtij incidenti por nuk janë ndjekur penalisht.
XS
SM
MD
LG