Lidhje

Protesta në Uashington kundër vizitës së Erdoganit


Në Washington, pati reagime me protesta pas vizitës si Presidentit turk në Shtëpinë e Bardhë.

Në një protestë që u zhvillua para ambasadës turke në kryeqytetin amerikan, pati nëntë të plagosur dhe u arrestuan dy persona. Përleshjet ndodhën pasi Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua me Presidentin Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Agjencia Associated Press tha se gjatë protestës pati përleshje mes mbështetësve të zotit Erdoganit dhe pjesëtarëve të komunitetit armen. Zyrtarët e ambasadës turke nuk kanë bërë komente lidhur me këtë incident. Ndërsa, Departamenti i Shtetit i SHBA nuk pranoi të komentonte për ngjarjen.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG