Lidhje

Udhëheqësit japonezë, thirrje për të ndryshuar politikat bërthamore

  • Zëri Amerikës

Udhëheqësit japonezë, thirrje për të ndryshuar politikat bërthamore

Udhëheqësit japonezë bënë thirrje për të ndryshuar politikat për energjinë bërthamore, gjatë një ceremonie solemne sot në 66 vjetorin e hedhjes së bombës bërthamore në Nagasaki. Rreth 6 mijë njerëz, përfshirë diplomatë nga 44 vende të botës, u mblodhën në Parkun e Paqes të qytetit për të dëgjuar këmbanat pikërisht në momentin kur bomba ra 66 vjet më parë.

Në ceremoni të pranishmit u lutën dhe u lexuan emrat e të mbijetuarve nga bombardimet, të cilët vdiqën gjatç vitit të kaluar. Kryetari i Bashkisë së Nagasakit Tomihisa Taue bëri thirrje që Japonia të gjejë burime të reja energjie për të zëvendësuar atë bërthamore. Kryeministri Naoto Kan, në fjalimin e rastit, shprehu keqardhje për dështimin e politikave të tanishme bërthamore për të mbrojtur publikun nga aksidente si ai në uzinën e Fukushimas.

XS
SM
MD
LG