Lidhje

Ministri britanik i Mbrojtjes jep dorëheqjen


Ministri britanik i Mbrojtjes, Michael Fallon, dha dorëheqje pas publikimit të pretendimeve për "sjellje të pahijshme".

Ministri Fallon shkroi ne letrën e dorëheqjes dërguar kryeministres, Theresa May, si "sjelljet e mëhershme ... mund të kenë rënë më poshtë standardeve të kërkuara nga Forcat e Armatosura".

Kryeministrja May e pranoi dorëheqjen të mërkurën duke thënë se e vlerëson "mënyrën serioze" me të cilën zoti Fallon e kishte shqyrtuat pozicionin e tij.

Ngacmimet seksuale dhe pretendimet për sulme që u ngritën kundër producentit të Hollivudit, Harvey Weinstein, kanë inkurajuar gratë në disa vende që të flasin për përvojat e tyre.

Në Britani, kjo ka bërë që të shtohet numri i raporteve për ngacmime seksuale dhe abuzime në politikë. Kryeministrja May, ka thirrur një takim të udhëheqësve të partive për të diskutuar trajtimin e kësaj çështjeje.

Ministri Fallon kërkoi falje këtë javë që i kishte vënë dorën në gju gazetares Julia Hartley-Brewer, në vitin 2002, por ai nuk është hetuar për këtë incident.

Gazetarja Hartley-Brewer tha se ishte "tepër e tronditur" nga dorëheqja e ministrit Fallon dhe nuk mendon se vendimi i tij bazohej vetëm në incidentin e vitit 2002.

"Supozoj se do të dalin dyshime të tjera" tha ajo në Sky News. "Dyshoj shumë që kjo ka të bëjë me gjurin tim".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG