Lidhje

Mision policor për të siguruar paqen në Ukrainën lindore


Presidenti i Ukrainës, Petro Porosheko, tha se sot është arritur një marrëveshje për dërgimin e një misioni policor të armatosur nga Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, OSBE, në pjesën lindore, separatiste të Ukrainës.

Të mërkurën u arrit një marrëveshje në bisedimet e Berlinit, ku morën pjesë udhëheqës nga Rusia, Franca dhe Gjermania. Detajet rreth misionit të OSBE-së ende janë duke u shqyrtuar, krahas me një plan për zbatimin e armëpushimit të Minskut. Pas marrëveshjes ka patur më pak përplasje ushtarake në shkallë të gjerë mes trupave ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Megjithatë, luftimet kanë vazhduar, ndërsa përpjekjet për të arritur një marrëveshje politike kanë ngecur. Detyra kryesore e misionit policor të OSBE-së do të jetë garantimi i sigurisë për zgjedhjet lokale në lindje të vendit, një kusht madhor i marrëveshjes së Minskut të një viti më parë. Kjo marrëveshje, e nënshkruar në kryeqytetin bjellorus nga përfaqësuesit e Ukrainës, Rusisë dhe nga rebelët separatistë, kërkon që Ukraina të decentralizojë pushtetin dhe të miratojë ligje që bëjnë të mundur vetëqeverisjen në zonat lindore të vendit, që aktualisht kontrollohen nga seperatistët.

XS
SM
MD
LG