Lidhje

Ukraina do të pezullojë tregtinë me Krimenë


Ukraina thotë se do të pezullojë tregtinë me Krimenë e pushtuar nga Rusia nga mesi i janarit.

Kryeministri Areniy Yatseniuk tha sot në televizion vendimi për ndalimin do të fillojë të zbatohet brenda 30 ditëve.

Ai tha se nuk kishte ndonjë vendim nëse Ukraina do të furnizojë me energji elektrike Krimenë dhe se kjo varej nga një vendim i marrë nga Këshilli i Sigurisë dheMbrojtjes Kombëtare.

Krimea, me një popullsi rreth 2 milionë banorë, varet tërësisht nga Ukraina për furnizimin me energji elektrike dhe ujë.

XS
SM
MD
LG