Lidhje

Paralajmëron zyrtari i lartë: dezinformimi i huaj po ushqen terrorizmin e brendshëm në SHBA


Përpjekjet e sapo shpallura për të luftuar një kërcënim në rritje nga terrorizmi i brendshëm në Shtetet e Bashkuara, do të duhet të gjejnë një mënyrë për të tejkaluar një pengesë të madhe: fushatat e hartuara me kujdes nga vendet e huaja dhe grupet terroriste, për të nxitur dhunën.

Paralajmërimi, nga një zyrtar i lartë i Departamentit të Sigurisë së Brendshme, u bë vetëm një ditë pasi që presidenti amerikan, Joe Biden, shpalli strategjinë e tij të shumëpritur Kombëtare për Luftimin e Terrorizmit të Brendshëm, të përshkruar nga administrata e tij si e para e këtij lloji.

Administrata e presidentit Biden ka minimizuar lidhjet e drejtpërdrejta midis ekstremistëve të dhunshëm në Shtetet e Bashkuara dhe atyre jashtë vendit; një zyrtar i lartë vuri në dukje se agjencitë e zbulimit "nuk gjetën një lidhje të fortë midis terrorizmit të brendshëm dhe aktorëve të huaj". Sidoqoftë, zyrtarë të tjerë bëjnë thirrje për kujdes, sepse lidhjet nuk ndjekin një model standard të komandës dhe kontrollit.

"Një element qendror i kërcënimit aktual është përdorimi i rrëfimeve që mund të ndikojnë në sjelljen e dhunshme dhe shpërndarja e tyre sa më e gjerë që është e mundshme”, tha John Cohen, Bashkërendues Kundër Terrorizimit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare, në një debat të organizuar nga Programi mbi Ekstremizmin i Universitetit George Washington.

"Ne po shohim rrëfime të zakonshme që duket se po bëjnë jehonë tek individët që kërkojnë besime ideologjike ekstremiste për të shërbyer si justifikim i dhunës që futet nga shtetet e huaja dhe organizatat e huaja terroriste", tha zoti Cohen.

"Ka aktorë kërcënimesh, qofshin qeveri të huaja si Rusia ose Irani ose Kina, apo udhëheqës ekstremistë, ose grupe terroriste, që po përfitojnë nga zemërimi dhe polarizimi i shoqërisë sonë", tha ai.

Shqetësimet në lidhje me ndikimet e huaja mbi ekstremistët e brendshëm në Shtetet e Bashkuara, nuk janë të reja.

Një vlerësim i paklasifikuar nga Zyra e Drejtorit të Zbulimit Kombëtar, marsin kaluar ngriti shqetësime mbi lidhjet midis supremacistëve të bardhë në Shtetet e Bashkuara dhe atyre në vendet e tjera, duke vënë re se një numër i vogël i ekstremistëve kanë udhëtuar në një përpjekje për të krijuar lidhje më të forta.

Zoti Cohen, megjithatë, paralajmëroi se ato lloje të lidhjeve janë të zbehta në krahasim me ato që po zhvillohen në mjedisin virtual.

"Ky nuk është një kërcënim që ne mund ta hetojmë, ose mund ta zbusim thjesht duke ndjekur aktivitetet fizike të individëve të cilët mund të jenë të përfshirë në përgatitjen për të kryer një sulm", tha ai. "Ne duhet të kuptojmë më shumë se si udhëheqësit ekstremistë dhe ata që punojnë në një strukturë rezistence pa drejtues, do t'i përdorin këto platforma private dhe publike në internet për të përhapur gjerësisht rrëfimet me shpresën se do të ndikojnë në sjelljen e individëve të pakënaqur, të shkëputur nga shoqëria dhe të zemëruar".

Rusia ka qenë një shqetësim i veçantë për zyrtarët e lartë amerikan.

Gjatë seancës së konfirmimit të saj në janar, Drejtorja e Zbulimit Kombëtar, Avril Haines, tha se Kremlini po përdorte masa aktive ndaj të djathtës politike në SHBA dhe të majtës politike në SHBA "për të nxitur ekstremizmin, në një kuptim".

Zyrtarët aktualë por edhe të mëparshëm, si dhe analistët, gjithashtu kanë paralajmëruar Rusia po kultivon në mënyrë aktive një brez të ri të ‘influencuesve” të përqendruar në shtimin e pasuesve midis ekstremit të djathtë dhe ekstremit të majtë.

Sipas një udhëzimi të Shtëpisë së Bardhë, si pjesë e strategjisë së re të luftës kundër terrorizmit të brendshëm, zyrtarët janë zotuar të gjejnë mënyra për të "luftuar polarizimin e nxitur shpesh nga dezinformimi, keqinformimi dhe teoritë e rrezikshme të konspiracionit në internet, duke mbështetur një mjedis informacioni që nxit ligjërimin e shëndetshëm demokratik".

Zyrtarët gjithashtu vënë në dukje se Uashingtoni është bashkuar me Thirrjen për veprim “Christchurch” për Eliminimin e Përmbajtjes Ekstremiste, Terroriste dhe të Dhunshme në internet - një nismë e pagëzuar me emrin e qytetit të Zelandës së Re ku një person i armatosur i ekstremit të djathtë, vrau 51 persona në dy xhami në vitin 2019.

Por, lufta kundër kërcënimit nga dezinformimi do të jetë posaçërisht e vështirë, sipas zyrtarëve të Departamentit të Sigurisë Kombëtare, të cilët tërheqin vëmendjen në sulmin mbi Kapitolin me 6 janar, në lidhje më të cilin janë arrestuar 500 veta.

"Tani çfarë i bashkoi të gjithë ata njerëz?" tha zoti Cohen, i cili vuri në dukje se shumë nga ata në Kapitol atë ditë, nuk ishin të lidhur me ndonjë grup.

"Ndër të tjera, ata u inkurajuan të vinin këtu nga një narrativë dezinformuese se zgjedhjet ishin vjedhur dhe se ishte përgjegjësi e tyre për të vepruar", tha ai.

Zyrtarët shqetësohen se përhapja dhe ndikimi i dezinformimit mund të përkeqësohet së shpejti ndërsa kundërshtarët e Shteteve të Bashkuara qofshin shtete apo eventualisht rrjete kriminale ose terroriste, mund të kenë qasje në inteligjencën artificiale.

"Inteligjenca artificiale mund të prodhojë shkallë dezinformimi në një mënyrë që sjell shqetësim të vërtetë," i tha Anne Neuberger, zëvendës këshilltare e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për teknologjinë kibernetike dhe teknologjinë në zhvillim, në një forum virtual muajin e kaluar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG