Lidhje

Clinton, Trump përqendrojnë fushatën në shtetet e pavendosura


Kandidatët presidencialë, Donald Trump dhe Hillary Clinton po i përqendrojnë të enjten përpjekjet e tyre në Karolinën e Veriut dhe Florida, dy shtete që shihen nga të dyja fushatat si jetike për të fituar zgjedhjet e 8 nëntorit.

Zoti Trump ka katër tubime të planifikuara gjatë ditës përgjatë bregut lindor duke filluar në qytetin Jacksonville në veri të Floridës dhe duke shkuar më pas në lindje të Pensilvanisë dhe duke përfunduar ditën me dy ndalesa në Karolinën e Veriut.

Ndërkohë, zonja Clinton ka dy tubime të planifikuara në Karolinën Veriore, të parën në Greenville dhe më pas në Raleigh. Presidenti Barack Obama do të bëjë fushatë për zonjën Clinton në Florida, me një ndalesë herët në mëngjes në Miami dhe një tjetër në Jacksonville, vetëm 50 kilometra larg dhe në të njëjtën kohë me aktivitetin e zotit Trump.

Anketat e fundit nga të dyja shtetet tregojnë se kandidatët kanë pothuajse të njëjtën mbështetje ndërsa i vjen fundi fushatës. Megjithatë duket se fushata e zotit Trump është favorizuar nga rritja e mbështetjes, duke mbyllur një hendek prej 4 për qind në Florida dhe tre për qind në Karolinën e Veriut, që nga fillimi i javës së kaluar, sipas përllogaritjes së një mesatareje të sondazheve të Real Clear Politics.

Karolina e Veriut dhe Florida konsiderohen shtete të pavendosura, sepse ndryshe nga shtetet e tjera mund të votojnë ose për njërën parti ose tjetrën në zgjedhjet presidenciale.

Për shembull, Karolina e Veriut votoi për zotin Obama në vitin 2008 por në vitin 2012 mbështeti Republikanin Mitt Romney. Florida votoi dy herë për republikanin, George W. Bush in 2000 dhe 2004 por votoi për zotin Obama në 2008 dhe 2012. Përfundimi i 2012-ës u përcaktua nga një diferencë prej vetëm 0.9 për qind.

Një anketë e gazetës Uashington Post dhe e televizionit ABC tregon se mes votuesve të mundshëm në shkallë vendi, zonja Clinton ka 47 përqind mbështetje kundrejt 45 përqind për zotin Trump.

Të mërkurën zoti Trump tha se një presidencë Clinton do të krijonte një krizë të stërgjatur dhe se çështja e emaileve do të shoqëronte gjithë presidencën e saj.

Pasi Drejtori i FBI-së tha se po e rifillonte hetimin për emailat, zonja Clinton tha se autoritetet se autoritetet do të arrijnë të njëjtin përfundim si edhe në korrik, që nuk “ka çështje për t’u ndjekur penalisht”.


Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG