Lidhje

Raund i dytë bisedimesh tregëtare SHBA-Kinë në Uashington


Grupe negociatorësh nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara do takohen mërkurën Uashington për nisur një raund dytë bisedimesh synon zgjidhjen e mosmarrëveshjeve tregtare mes dy superfuqive ekonomike.

Zëvendës kryeministri kinez Liu He dhe përfaqësuesi amerikan për Tregtinë Robert Lighthizer do udhëheqin delegacionet përkatëse për dy ditë bisedime rreth pakënaqësive hershme Uashingtonit se Pekini i detyron kompanitë amerikane transferojnë dhëna rreth teknologjisë tek firmat kineze si dhe për kufizim qasjes tregun e madh kinez.

Por padia ngritën hënën prokurorët amerikanë ndaj Meng Wanzhou-t, zyrtares kryesore për financat gjigantit kinez telekomit Huawei”, ka rrezikon raundin e ri bisedimeve. Sipas aktakuzës zonja Meng, gjigandi kinez i telekomit dhe kompani tjera bashkëpunëtore saj, kanë komplotuar duke shkelur sanksionet e Shteteve Bashkuara kundër Iranit si dhe kanë mashtruar institucionet financiare e qeverinë amerikane lidhur me aktivitetet e tyre. Arrestimi i zonjës Meng 1 dhjetor Vankuver Kanadasë me qëllim ekstradimin drejt shteteve Bashkuara, ka shkaktuar zemërimin e Kinës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG