Lidhje

SHBA, besimi te qeveria tepër i ulët


Është e njohur se shumë amerikanë e shohin me mosbesim qeverinë, por një sondazh i ri tregon se niveli i besimit te qeveria ka arritur një "ndër nivelet më të ulëta në gjysmë shekullin e fundit."

Sipas një studimi të Qendrës Kërkimore Pew të publikuar sot, vetëm 19 për qind e amerikanëve e besojnë qeverinë "gjithmonë ose në shumicën e rasteve."

Kjo është në kontrast me 15 vjet më parë, pas sulmeve të 11 shtatorit, kur 60 për qind e amerikanëve thanë se kishin besim te qeveria.

Që atëherë besimi ka rënë vazhdimisht, sidomos me luftën në Irak dhe për shkak të pasigurisë ekonomike.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG