Lidhje

SHBA, qëndrim i ashpër ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale


Shtetet e Bashkuara thanë hënën se do refuzojnë bashkëpunojnë me Gjykatën Penale Ndërkombëtare Hagë, nëse ajo kryen hetime mbi akuza për krime lufte ndaj ushtrisë apo personelit inteligjencës amerikane Afganistan.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton tha përpara Shoqatës konservatore Federalistëve Uashington se gjykata nuk duhet ketë juridiksion mbi amerikanët apo njerëz nga vende tjera nuk e kanë ratifikuar traktatin, i cili e krijoi këtë gjykatë vitin 2002.

njëjtën kohë, zoti Bolton njoftoi se Departamenti amerikan i Shtetit po mbyll një zyrë Organizatës për Çlirimin e Palestinës Uashington përgjigje përpjekjeve palestineze gjykata marrë shqyrtim veprime caktuara Izraelit dhe për shkak se palestinezët kanë kundërshtuar negociatat e drejtpërdrejta për një traktat paqeje me shtetin hebre.

Administrata e Presidentit Trump fillimisht njoftoi se do ta mbyllte zyrën e organizatës vitin e kaluar, por vonë ndryshoi vendim.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas i ka kërkuar gjykatës ndërkombëtare hetojë dhe ndjekë penalisht zyrtarët izraelitë për përfshirjen e tyre aktivitetet vendbanimet hebraike dhe përagresion kundër popullit tonë".

Zoti Bolton e quajti gjykatën " thelb paligjshme" dhe një "sulm mbi drejtat kushtetuese Shteteve Bashkuara".

Ai tha se SHBA nuk janë kundër kriminelët e luftës vihen përpara përgjegjësisë, por kërkojnë këta njerëz "përballen me akuza nga qeveritë sovrane" vendeve përkatëse qoftë se dyshohen për krime.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG