Lidhje

Sekretari Kerry më 2 dhjetor në Kosovë


john kerry

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, do të vizitojë Kosovën më 2 dhjetor. Vizita e tij do të zhvillohet në kuadër të një turneu në disa vende të Evropës. Zyrtari i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, tha në një konferencë me gazetarë se “në Kosovë ai do të diskutojë me zyrtarët e shtetit për çështje dypalëshe dhe rajonale”.

Sekretari Kerry do të qëndrojë më 30 nëntor në Paris për të shoqëruar presidentin Barack Obama që merr pjesë në një konferencë mbi klimën.

Më 1 dhjetor sekretari Kerry do të marrë pjesë në një takim të NATO-s në Bruksel, ndërsa më 2 dhjetor do të qëndrojë në Prishtinë.

Gjatë këtij udhëtimi sekretari Kerry do të qëndrojë edhe në Beograd më 3 dhjetor për të marrë pjesë në një takim të OSBE-së, ndërsa më pastaj do të vizitojë Qipron dhe Greqinë.

Pjesë e diskutimeve të tij do të jetë edhe çështja e migrimeve dhe kriza e refugjatëve.

XS
SM
MD
LG