Lidhje

SHBA përshëndet dhënien e mandatit për formimin e qeverisë në Maqedoni


Shtetet e Bashkuara përshëndetën vendimin e presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev.

Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert thotë se ky vendim është një hap i rëndësishëm përpara për demokracinë maqedonase dhe popullin e Maqedonisë.

“Ne duam të bashkëpunojmë me qeverinë e re për të zgjidhur sfidat e shumta me të cilat përballet Maqedonia, përfshirë nevojën për reforma demokratike dhe zbatimin e plotë të marrëveshjes së Przinos”, thuhet në deklaratë.

Deklarata vazhdon më tej se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë miq dhe partnerë për Maqedoninë dhe “ne jemi të angazhuar të mbështesim të ardhmen e saj evropiane dhe euro-atlantike.

Lidhja Social Demokrate në Maqedoni ka thënë se për dhjetë ditë do ta paraqesë në parlament programin qeverisës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG