Lidhje

SHBA: Kandidatët presidencialë reagojnë ndaj sulmit në Nisë


Dy kanididatët kryesorë presidencialë në Shtetet e Bashkuara, reaguan të enjten ndaj sulmit terrorist në Francë, duke thënë se Amerika është në luftë me terroristët radikalë islamikë. Megjithatë përgjigjia e Hillary Clintonit, ishte shumë më e përmbajtur se ajo e Donald Trumpit.

Kandidati republikan, Trump tha se Shtetet e Bashkuara duhet të ashpërsojnë qëndrimin ndaj terroristëve dhe se nëse ai do të ishte president, do të kishte kërkuar nga Kongresi një deklaratë zyrtare lufte kundër grupit Shteti Islamik, ndërsa demokratja Clinton bëri thirrje për kujdes dhe për të intensifikuar grumbullimin e informacionit të zbulimit kundër terroristëve.

Zoti Trump tha në televizionin Fox se do të ishte gati të shpallte luftë ndaj terroristëve të papërcaktuar dhe do të angazhonte trupat e NATO-s në një “luftë botërore”.

Më pas, zonja Clinton u pyet në CNN mbi komentet e zotit Trump.

"Mendoj se është e qartë që jemi në luftë me këto grupe terroriste dhe se çfarë ato përfaqësojnë. Është një lloj tjetër lufte dhe duhet të jemi të zgjuar për mënyrën sesi e kryejmë këtë luftë dhe si ta fitojmë. Prandaj duhet t’I peshojmë të gjitha alternativat”, tha ajo.

Figurat politike në gjithë Shtetet e Bashkuara dhe nga të dyja palët, u bënë jehonë qendrimeve të kandidatëve presidencialë për t’u përballur me kërcënimin e terrorizmit islamik.

XS
SM
MD
LG